Ne Tür Tedaviler Var?

CERRAHİ TEDAVİ


- Tırnak kenarının altına pamuk yerleştirilmesi: Batma yeni başlıyorsa fayda sağlayabilir.


- Tel takılması: Batan yumuşak dokuyu geriye çekerek, batmayı önleme prensibine dayanır. Tırnağa yapılan işlemlerin ağrılı olduğunu duyarak korkanlar için bir seçenek olarak ortaya çıkar. Uzun süreli takip gerektirmesi, işlem sonrası batmanın tekrarlama oranlarının yüksekliği dezavantajıdır. Genellikle konuyu bilmeyen estetisyenler veya kuaförler tarafından da uygulanabildiği için haketmediği kadar popüler ve haketmediği kadar pahalıdır.


- Sadece batan tırnak kısmının alınması: Tekrarlama ihtimali fazladır.


- Tırnak kenarının kama şeklinde alınması ve matriksin mekanik olarak körlenmesi(wedge reeksiyon): Granulasyon dokusu ve batan tırnak kısmı değişik miktarlarda alınabilir. İşlem yetersiz yapılırsa nüks olur. Şiddetli enfeksiyon varsa tıbbi tedavi sonrası yapılmalıdır.


- Tam Tırnak çekimi:


- Tam tırnak çekimi ve matriksin mekanik ya da kimyasal tam koterizasyonu: Tırnağın ve tırnak matriksinin tam olarak çıkarılması, tırnak aşırı derecede deforme ise daha önce birkaç defa başarısız işlem olmuşsa, tırnak yatağında mantar enfeksiyonu varsa ve içe kıvrıklık çok fazlaysa yapılabilir.


- Tırnak matriksinin tam alınması ve tuft ampütasyon: önü alınamayan vakalarda kemiğin ucunun da kesilmesiyle ve parmağın kısalmasıyla sonuçlanır. Mecbur kalınmadıkça yapılmamalıdır.


- Fenol ile matrisektomi: Batan tırnak kenarının alınması ve germinal matriksin fenol ile koterizasyonu-dağlanması. Klasik kitaplara girmiş, uygulanması ve sonuçları açısından en iyi yöntem.